Logo.jpg (28199 bytes)

2001 Indoor Rowing Championships


Event Place Crew Time
Grade 8 Individual 1st Cathrene Hendry (St M) 01:48.9
2nd Jess Maun (LH) 01:52.7
3rd Brittany Downs (St A) 01:53.4
Grade 9 Individual 1st Kim Brown (St M) 03:43.0
2nd Allison Scobbie (Som H) 03:43.5
3rd Sarah Mills (All H) 03:43.8
Grade 10 Individual 1st Sally Kehoe (St M) 03:29.5
2nd Jocelyn Hall (St P) 03:43.5
3rd Anna-Louise Cross (Stu) 03:43.8
Grade 11 Individual 1st Stephanie Alexander (St M) 03:36.5
2nd Jenna Gunning (LH) 03:37.8
3rd Krissy Kedwell (Som H) 03:38.9
Grade 12 Individual 1st Elizabeth Brown (St M) 07:25.5
2nd Liz Davis (St A) 07:35.6
3rd Tara Dreaver (Som H) 07:42.5
Grade 8 Team 1st St Aidans
Annabel Shaw
Lauren Cunningham
Karla Leyden
Louisa Buchanan
Brittany Downs
03:38.7
2nd St Margaret's
Catherine Hendry
Erica Bethel
Claire Risby
Edwina Lowry-Gold
Verity Colwell
03:42.7
3rd Somerville House
Katie Hamilton
Jess Bridge
Amy McDougal
Antimony Mar
Jess Chatterton
03:42.7
Grade 9 Team 1st Somerville House
Emily Gothman
Clare Miller
Kirsten Liebich
Hannah Syme
Jessica Tan
09:13.5
2nd St Margarets
Kim Brown
Rose Glasser
Rowena Bethel
Ana Hain
Danielle Bliss
09:13.9
3rd st Aidans
Jenna Green
Elizabeth Goldfinch
Ellen Armstrong
Lucinda Bell
Genevieve Gray
09:14.0
Grade 10 Team 1st St Margarets
Sally Kehoe
Freya Perins
Emma Ziesemer
Rebecca Lingard
Emily Litzow
08:57.8
2nd Somerville House
Kath Murray
Clara Lippiat
Anna France
Rachel Hall
Emily Kiff
09:16.8
3rd Lourdes Hill
Anne-Marie Streek
Natalie Shoemaeckers
Elisa Godwin
Michelle Corven
Sarah Cox
09:18.9
Grade 11 Team 1st St Margarets
Stephanie Alexander
Sarah Bligh
Courtney Gemmell
Rachael Lewis
Melissa Rouse
08:44.4
2nd Somerville House
Georgia Peard
Sam Miles
Kathryn Holzberger
Helen Miller
Penny Rush
08:48.9
3rd All Hallows
Kristine Larsen
Katia Vandenbroucke
Melissa Anderson
Sarah Daff
Rochelle Caughley
09:00.5
Grade 12 Team 1st St Margarets
Liz Brown
Kristy Laidler
Kate Oswald
Julia Fox
Briony Walker
08:41.4
2nd All Hallows
Jenny McKee
Hannah Tohill
Chrissy Moran
Maranda Martin
Liz Anderson
08:46.4
3rd Somerville House
Natalie Seebeck
Tam Hardie
Jane Campbell
Kate Peppin
Kath Campbell
08:46.5
All Age Team 1st St Margarets
Catherine Hendry
Erica Bethel
Kim Brown
Rose Glasser
Sally Kehoe
Freya Perins
Stephanie Alexander
Sarah Bligh
Liz Brown
Kristy Laidler
06:40.0
2nd Somerville House
Amy MacKenzie
Katie Hamilton
Allison Scobbie
Emily Gothman
Steph Bashford
Kath Murray
Krissy Kedwell
Georgia Peard
Tara Dreaver
Natalie Seebeck
06:51.4
3rd All Hallows
Jasmine Lee
Harriet Went
Sarah Mills
Hanna Marrinan
Mary-Therese Lucey
Tricia O'Gorman
Rochelle Caughley
Kristine Larsen
Liz Anderson
Jenny McKee
06:57.0